Finał #SDG 2024 City Challenge
FINAŁ # SDG CITY CHALLENGE

Już po raz trzeci zespół Przestrzeni Kreatywnej Współpracy (PKW) zaprosił studentów i studentki, doktorantów i doktorantki do wzięcia udziału w semestralnym Hackathonie (Semestraonie), który odbył się w dniach 18 października – 13 grudnia 2024.
Również w tej edycji uczestnicy i uczestniczki połączeni w interdyscyplinarne kilkuosobowe zespoły w trakcie 6 tygodni pracy, próbowali pod okiem moderatorów procesów kreatywnych odpowiedzieć na pytanie: Jak moglibyśmy lepiej realizować założenia zrównoważonego rozwoju?
Sustainable Development Goals (SDG)- 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju - Problemy kluczowe dla ludzi na całym świecie wskazane w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju ONZ.
Tym razem, jako partnerzy wydarzenia zaproszeni zostali Urząd Miasta Krakowa oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, dlatego też uwaga została skupiona na Krakowie.
Uczestnicy pracowali nad kreatywnymi rozwiązaniami, w ramach dwóch kategorii, wskazanych przez partnerów.
Kategoria 1 – nad która pieczę objął Urząd Miasta Krakowa
Jak moglibyśmy rozwijać targowiska miejskie jako centra społeczności lokalnych?
Jak moglibyśmy stworzyć doskonałe warunki dla rozwoju karier zawodowych w Krakowie?
Kategoria 2 – nad która pieczę objął - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
Jak moglibyśmy lepiej dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne?
Jak moglibyśmy ograniczyć i lepiej zapobiegać ubóstwu i bezdomności ludzi młodych?
Uczestnicy spotkali się po raz pierwszy z moderatorami i ekspertami, podczas otwarcia wydarzenia, w dniu 13 października, które prowadzone było przez przewodniczącego zespołu Przestrzeni Kreatywnej Współpracy (PKW), dr Pawła Ścigaja,.
Spotkania 8 grup, odbywały się przez 6 tygodni w nowoczesnych w salach PKW, znajdujących się na 5 Wydziałach, pod okiem 8 moderatorów, którzy w swojej pracy opierali się na metodach kreatywnych w tym w szczególności Design Thinking oraz Design Sprint.

W czasie trwania całego Semestratonu, uczestnicy mogli liczyć na pomoc merytoryczną 4 ekspertów dedykowanych przez partnerów wydarzenia, w osobach Pań: Ewa Dziadek, Inspektor, Kierownik Projektu, Referat ds. Współpracy z Krakowskim Ośrodkiem Naukowo- Akademickim UMK, Katarzyny Marchewczyk, Kierownik Referatu ds. Rewitalizacji UMK, Izabeli Śmiałowskiej ROPS, Karoliny Walocha ROPS
Efektem prac było 8 projektów, które zaprezentowane zostały podczas finału wydarzenia, który odbył się w dniu 13 grudnia na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych.
Słowo wstępu podczas wydarzenia wygłosił Pełnomocnik Rektora UJ ds. jakości kształcenia dr hab. Radosław Rybkowski, prof. UJ a kreatywnych rozwiązań, wszystkim uczestnikom i uczestniczkom pogratulował Prorektor ds. Rozwoju prof. dr hab. Bartosz Brożek
W kategorii pierwszej, zaprezentowane zostały innowacje społeczne:
Grupa 1A Targ Po Godzinach - moderator mgr Grzegorz Smułek
Grupa 1B Tappgowisko – moderator dr Michał Dulak
Grupa 2A Kawa z ekspertem, od aplikacji do grywalizacji – moderator dr Łukasz Hajduk
Grupa 2B Swipe Job moderator - dr Maksymilian Galon
W kategorii drugiej, zaprezentowane zostały:
Grupa 3A Kuchnia Studencka gotuj – moderatorka mgr Anna Bartos
Grupa 3B Aplikacja zwiększająca samoświadomość podczas długotrwałego doomscrolling'u – moderatorka mgr Katarzyna Rotter – Jarzębińska
Grupa 4A StreetSmart.pl - Informator dla osób w kryzysie bezdomności i ubóstwa – moderatorka dr Aneta Pawłowska – Legwand
Grupa 4B OddziałUJ - projekt koordynacji kompleksowego wsparcia dla młodych osób w potrzebie (w kryzysie ubóstwa i bezdomności) – moderatorka mgr Magdalena Brandys.

Komisja w składzie: Mgr Krystian Gurba, zastępca Dyrektora CTT CITTRU (przewodniczący komisji), Wioletta Wilimska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Katarzyna Wysocka, Dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa, Izabela Paluch, Prezes Zarządu INTECH Politechnika Krakowska, dr inż. Jakub Jasiczak, przewodniczący Porozumienia Spółek Celowych.
Po wysłuchaniu wszystkich koncepcji innowacji społecznych, komisja ekspercka postanowiła wyróżnić w Kategorii 1 – projekt Tappgowisko w Kategorii 2 - Kuchnia Studencka gotuj.
Oba projekty, otrzymały zaproszenie do udziału w 5 dniowej Zimowej Szkole Przedsiębiorczości organizowanej przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, oraz możliwość ubiegania się o dofinansowanie w kwocie 10 000 złotych, na pracę nad dalszym rozwojem innowacji społecznej.
Ostatecznie #SDG City Challenge ukończyło 30 uczestników, którzy otrzymali dyplomy potwierdzające uczestnictwo w Semestratonie