Treść główna

Semestraton #SDG48h Challenge

W ostatnich latach rozwój cywilizacyjny osiągnął najwyższy poziom w historii ludzkości. W roku 2022 na Ziemi było ponad 10 000 miast, a liczba ludzi przekroczyła 8 miliardów. Jednocześnie wiele istniejących problemów zostało spotęgowanych, pojawiły się nowe wyzwania we wszystkich aspektach życia np. w edukacji, pracy, relacjach społecznych, komunikacji, zdrowiu. Problemy kluczowe dla ludzi na całym świecie zostały wskazane w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju ONZ. Ogólny plan działań został zarysowany, ale brakuje lokalnych rozwiązań, które przyczynią się do skutecznego osiągnięcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals, SDG) do 2030 r.

Chęć zmierzenia się z tymi wyzwaniami zrodziła pomysł organizacji hackathonu innowacji społecznych zorientowanych na cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Realizując tę ideę Zespół Przestrzeni Kreatywnej Współpracy wraz z CTT CITTRU zaplanował pierwszy w Uniwersytecie Jagiellońskim Semestraton #SDG48h Challenge.

W lutym 2023 roku zaprosiliśmy społeczność akademicką Uniwersytetu Jagiellońskiego do udziału w #SDG48h Challenge. W odpowiedzi swój udział zgłosiły 74 osoby, z których utworzonych zostało 13 interdyscyplinarnych, międzywydziałowych zespołów. Do współpracy zaproszonych zostało także 9 moderatorów procesów kreatywnych. 17 marca w auli głównej Wydziału Matematyki i Informatyki Prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych – prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski uroczyście zainaugurował funkcjonowanie systemu Przestrzeni Kreatywnej Współpracy rozpoczynając również #SDG48h Challenge.

W kolejnych tygodniach w salach PKW odbywały się spotkania uczestników, którzy pracowali pod kierunkiem moderatorów procesów kreatywnych. 28 kwietnia zespoły zaprezentowały wypracowane podczas pierwszego cyklu warsztatów wczesne koncepcje rozwiązań. Ponad 40 osób przysłuchiwało się prezentacjom. Wśród zaproszonych gości byli członkowie i członkinie społeczności UJ oraz przedstawiciele i przedstawicielki otoczenia społeczno-gospodarczego, w tym Urzędu Miasta Krakowa, Krakowskiego Parku Technologicznego, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz biznesu.

16 czerwca w auli na Wydziale Chemii odbył się współorganizowany z CTT CITTRU pierwszy Demo Day Innowacji Społecznych. Uczestnicy i goście wysłuchali trzynastu prezentacji innowacji wypracowanych w ramach #SDG48h Challenge, w tym:

1. Aplikacja dla świadomych zakupów – moderator mgr Tomasz Pytko
  2. Bańka czasu – Ekonomia współdzielenia w starszych klasach szkoły podstawowej – moderator dr Łukasz Hajduk
  3. BeLocal - by łączyć turystów z mieszkańcami – moderator mgr Tomasz Pytko
  4. Bezpłatny szablon stron internetowych dla instytucji publicznych – moderator dr Maksymilian Galon
  5. DINA - Daj Nura w Naturę – moderator dr hab. Andrzej Adamski, prof. UJ
  6. Dom przyjazny osobom z chorobami otępiennymi – moderatorka dr Aleksandra Piłat-Kobla
  7. Innowacyjna mała architektura służąca eliminacji miejskich wysp ciepła – moderator dr hab. Andrzej Adamski, prof. UJ
  8. Modularna Przestrzeń wypoczynkowa dla pracowników i klientów firm – moderatorka mgr Katarzyna Rotter-Jarzębińska
  9. Rekomendacje Alternatywnych wymagań rekrutacyjnych na studia dla osób G/głuchych – moderatorka mgr Anna Kubica-Majka
  10. Smoczyce – bezpieczna przestrzeń rozwojowa dla mieszkanek Krakowa – moderatorka Magdalena Brandys
  11. Strefa Istotnego Dialogu – SID – moderatorka mgr Anna Kostrubała-Brak
  12. Szafa Rozmaitości – moderator dr Maksymilian Galon
  13. Zielone przestrzenie miejskie – moderator dr Maksymilian Galon

“Pitchom” przysłuchiwała się komisja ekspertów w składzie: dr inż. Gabriela Konopka -Cupiał, Dyrektorka CTT CITTRU (przewodnicząca komisji), dr Michał Borowy, Szkoła Głowna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Warszawski, Patrycja Dąbrowska-Wierzbicka, reprezentująca Krakowski Park Technologiczny, dr inż. Jakub Jasiczak, Prezes Zarządu Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Grzegorz Kierner, Business Development Manager OPTeam S.A., Izabela Paluch, Prezes Zarządu INTECH Politechnika Krakowska, Wioletta Wilimska, Dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją UJOT TV.